A szuperkonverziós B2B lead magnet képlete

6-fázisú lead mágnes, ami ügyféllé alakítja a feliratkozókat

A jó lead magnet olyan, mint egy jó értékesítő: folyton és mindenhonnan érdeklődőket húz elő, akiket a pipeline-ban a következő lépésig, vagy akár egyenesen szerződésig repít. Azzal a különbséggel, hogy a lead magnet éjjel-nappal dolgozik – és nem kér enni. 

A lead magnet kulcsszereplője mind a hagyományos digitális marketing, mind az account-based marketing fegyvertárnak; persze, csak akkor, ha jól működik.

Először is, mi az a lead magnet?

Leadeket, azaz érdeklődőket vonz mágnesként. A leadek a kontaktok, akikkel akár automatizáltan (pl. email sorozatban), akár személyesen fel fogod venni a kapcsolatot annak reményében, hogy később vevők lesznek.

Fontos, hogy a lead mágnes kézzelfogható értéket képviseljen a piacod számára. Ugyanilyen fontos, hogy vezesse és élményt nyújtson a feliratkozónak annak érdekében, hogy jó irányba haladjon a kapcsolat. 

Ezt a célt szolgálja ez az útmutató, ami a gyors bevethetőség érdekében másolható sablon-szövegeket is tartalmaz. 

Remélem, a lehető leggyorsabban kipörgeted az első (vagy a következő) lead mágnesedet és az azt körülölelő kommunikációs folyamatot ennek az írásnak a segítségével.

A lead magnet egy olyan – többnyire – digitálisan elérhető anyag és kommunikációs folyamat, amit egy űrlap kitöltéséért cserébe érhet el a weboldal-látogató. Azt az üzleti célt szolgálja, hogy
  • növeld az email marketinghez vagy értékesítéshez használt adatbázisodat és
  • ingyenes értékadás révén kapcsolatot építs a vevő-jelöltekkel.

A formátum B2B cégek esetében lehet:

  • whitepaper/tanulmány
  • oktatóvideó
  • webinar (élő vagy időzített)
  • ellenőrzőlista (checklist)
  • szoftver/termék demo vagy termékminta
Itt találsz egy rahedli lead mágnes-típust, de ne hagyd, hogy megijesszen a sok választási lehetőség. Később beszélni fogunk az adott célnak megfelelő formátumról és a “milyen lead magnetet csináljak!?” kérdést is leegyszerűsítjük.

Szpojler: ugyanolyan fontos a lead magnetet körülölelő kommunikáció, mint maga az érték, amit nyújt az anyag.

A lead magnet tehát:

  1. egy olyan anyag/termék, amiért cserében kontakt adatokat ad meg az érdeklődő;
  2. olyan élmény, ami az értékesítési folyamatban továbbviszi az érdeklődőt a következő szintre.

Jó lead magnet = piacszerzés. Egy mikro-esettanulmány

Első cégem korai sikerét egyértelműen a lead magnetnek tulajdonítom. Készítettünk egy egyszerű, de ütős pdf-et. Ennek promoját a honlap nyitólapjára tettük. Sőt, évekig nem is szerepelt a nyitólapon más, csak ez a pdf-et népszerűsítő szöveg. Így építettük fel a listánkat és későbbi vevőkörünket nulláról.

2006-2008 között minden szabad fillért és euro-centet Google Ads (leánykori nevén Adwords) hirdetésekbe toltunk, hogy erre az oldalra hozzunk látogatókat. Feliratkozók ezreit szereztük meg 80 és 110 forint közötti áron, de a későbbi 2-300 Ft/lead árral is megbarátkoztunk. Így az adatbázisunk mérete, akiknek közvetlenül tudtunk marketingelni, gyorsan megközelítette a 10 év előnnyel rendelkező konkurensekét.

A tanulság: jó lead magnetekkel és erős felkövetési folyamattal a legtöbb B2B piacon még ma is csodát lehet tenni. A jó lead magnet azt eredményezi, hogy

  • Alacsony költségen szerzel leadeket
  • Könnyen és gyorsan válnak a feliratkozott leadek lehetőséggé vagy vevővé.

Elsőre nem egyszerű, de mostantól az lesz

A lead magnet-készítés korábban nekem sem volt könnyű és élvezetes feladat – a fehér-papír szindróma gyakori látogató volt az irodámban: üres, pőre Google Doc, elején villogó kurzor. “OK, most akkor írni kéne valami hasznosat és pdf-ben elmenteni.” Másfél óra eltelik. 23-szor törlök egész bekezdéseket és nem vagyok sokkal előrébb. Ilyenkor jött a döntés: nem vagyok jó passzban az íráshoz, megvárom amíg magától jön a flow. 

És akkor fél óra alatt összedobom! A flow persze, pont nem akkor akart jönni amikor én hívtam, így csak tolódott, tolódott… Aztán szerencsére jó néhány dzsekpotot behúztam jó lead mágnesekkel és megtapasztaltam a masszív eredmény- és goodwill-növelő hatását egy-egy leadmagnetnek. Szépen lassan kidolgoztam azt a folyamatot és képletet, ami felgyorsítja a munkát és biztosítja a sikert.

Mi a probléma a legtöbb lead magnettel?

Nincs lead magnet

Sokszor nincs. Számos sikeres és kevésbé sikeres B2B cég rengeteg lehetőséget (és pénzt) hagy az asztalon azért, mert nincs automatizált érdeklődő szerző erőforrása – a lead magnet ugyanis, ez.

Az “ingyenes hírlevél” nem lead magnet.

Érték: nuku

A második probléma a lead magnetekkel, hogy nem képvisel kézzel fogható értéket az értékesítési ciklus elején járó látogatók számára. Nem egyszer futunk bele “megúszós” mágnesekbe: “adja meg email címét, hogy elküldhessük katalógusunkat”. Ez kicsit gyenge. Csak úgy, mint az 5%-os kupon a hírlevélfeliratkozásért cserébe, de a “ne maradjon le friss hírekről, iratkozzon fel!” szintén az alsó szintejein helyezkedik a lead mágnes kasztrendszerben mind tartalmilag, mind cselekvésre buzdítás terén.

Bizalmi kérdés is: ma már egyre nehezebben adja meg az ember az email címét és egyre nagyobb értéket vár érte cserébe. Ha nem szárnyalod túl a várakozásokat, nem építed a bizalmat és elmulasztasz pozitív brand-élményt nyújta

Ügyetlenül ad el

A harmadik gyakori probléma, hogy ha ad is értéket a feliratkozó számára, nem adja el a céget; nem invitálja a feliratkozót a cég sztorijába, hogy tudatosan lépésről-lépésre közelebb vigye az értékesítéshez. 

Igaziból a lead mágnesre holisztikusan kell tekinteni; nem csupán egyetlen anyag, hanem egy érték-adó kommunikációs folyamat, ami a feliratkozástól kezdődik és az utókövetésen át tart. A megfelelő szemléletmód, tehát: lead magnet = folyamat. Lead magnet <> letölthető cucc.

Így lesz szuperfegyver egy lead magnetből

Ha rövid az értékesítési ciklus, akár közvetlenül mérhető bevételtermelő hatása is van a jó lead magnetnek. Ha valamivel hosszabb, akkor közvetett, de mérhető hatása van. Ehhez képest méltatlanul slendrián módon bánnak vele a cégek.

Ahogy megállapítottuk: egyrészt sok helyen egyáltalán nincs automatizált érdeklődő-szerző gépezet. Ha pedig van, az esetek többségében a lead magnetnek csupán az első célját tartják szem előtt, magyarán: a feliratkozó szerzést – és elfecsérlik a sales-erejét, az élmény-adást.

Amikor az ember gyorsan akarja megúszni a lead magnet-kérdést (mint én régen), akkor a mindset-et hamar eluralja a

“mi az a minimum, amiért az emberek hajlandóak megadni az email címüket?”

Pedig ha belegondolsz, hogy a lead magnet az értékesítési folyamatod egyik kulcs szereplőjévé válhat, akkor rögtön több szeretettel fordulsz hozzá és könnyebben hozod meg azt a kicsi plusz ráfordítást… Amitől nem csak “oké”, hanem bombasztikus lesz.

A Te cégedben nincsenek lusta marketingesek, ezért Ti a következő kérdéssel láttok hozzá a lead magnet készítésének:

Hogyan tudok gyorsan, érdemi segítséget nyújtani … és közben brand-élményt nyújtani?

Nem elég, ha egy lead magnet hasznos

Ismertetem azt az öt fázist, melyeken át kell vezetned új leadedet ahhoz, hogy konvertáljon – akár vevővé “avanzsáljon”, akár az értékesítési ciklus következő szintjére.

Létezik lead magnet ezek nélkül a fázisok nélkül is, de: minél többet lefedsz az ötből, annál könnyebben éred el a kívánt hatását. Ahogy írtam a bevezetőben: mióta ráéreztem erre a keretrendszerre, sokkal gyorsabban pörgetek ki sokkal jobb lead mágneseket magunknak és az ügyfeleinknek.

Egy ellenőrző-lista is lehet hasznos, de önmagában az ötből csak egy fázis hatását tudja kifejteni. Ettől még kitűnő emailcím-gyűjtő erőforrás lehet. A jó hír az, hogy az itt szereplő fázisok legtöbbjén végig tudod vezeni a leadet a lead magnet “körítésében” is. Ezt meg hogy értem?

Ez azt jelenti, hogy ha olyan lead magnetet használsz ami önmagában nem ad lehetőséget arra, hogy a lenti folyamaton végigvezesd az érdeklődőt, akkor ezt a lead magnet “körül” kell megtenned. 

Konkrétan: használd erre a célra azokat a felületeket, amikkel eljuttatod a leadmagnetet a feliratkozóhoz… és ezeken a felületeken kommunikáld azt a pluszt, amit a lead magneten belül nem tudsz »»

  • a feliratkozás köszönő oldalára tehetsz a letöltött anyagra “ráhangoló” üzenetet, akár videóüzenetet
  • az anyagot célbajuttató emailben is szerepelhetnek üzenetek
  • az utánkövető email-sorozatban (ugye, van ilyen a lead magnethez?) is lehet (kell) vezetni a feliratkozót.

Ez az a bizonyos “lead magnetet körülvevő kommunikációs rendszer” melyekre korábban utaltunk; ezekkel tudsz igazi brand-élményt nyújtani.

Hogy mi? Brand? Egész véletlenül ez az első pontja a keretrendszernek…

Az szuperkonverziós lead mágnesek titka: a hat fázis

1. brand

Adj nevet a lead magnetednek. Ne csupán “útmutató” legyen, hanem a magasabb érzékelt érték érdekében adj neki nevet; akár vizuális mini-brandet ami hajaz a céged megjelenésére. Nem kell megijedni, az elnevezésben nem a kreativitás a lényeg, hanem annak elültetése, hogy egy átgondolt, becsomagolt, “törődésben részesült” anyagot kap a feliratkozó, nem csupán egy hétköznapi pdf-et.
lead magnet pozícionálása

2. pozícionálás

Az első cél, amit el kell érnie az anyagnak: kerüljön megfelelő helyre vevőjelöltek fejében. A legtöbb whitepaper a cég bemutatásával, érdemeivel, történelmével indít. Ezzel szemben a hatásos lead magnetből (sőt, még a landoló oldaláról is) azonnal kiderül, hogy kinek (buyer persona) milyen problémára ad megoldást. 

Fontos, hogy ne akarj világot megváltani. Egyetlen gyorsan kezelhető kihívásán próbálj segíteni a cél-personának. Ne 23 problémát akarj megoldani, mert túlterheled. Egyetlen, jól körülhatárolható problémát! 

Másolható példa

Pozícionálás

Az egyik legjobb indítása a lead mágnesnek, ha nemes egyszerűséggel tisztázza:

“Ez a videó/ismertető/anyag azoknak a középvállalati beszerzési vezetőknek szól, akik naponta szembesülnek ________ problémával. Ez az útmutató segít egy olyan rendszer kialakításában, mellyel gyorsan elejét lehet venni ______ (jelenség), és a _____ (másik jelenség)-nek.”

3. átalakulás

Ne állj meg azon a ponton, hogy pozícionáltad az anyagot, magyarán elmondtad, kinek szól és milyen kihívást segítesz megoldsani. Hatásosabb, ha még egy lépéssel tovább viszed: vázold fel azt a pozitív jövőképet, ami a megoldás vagy a tanítás alkalmazása után vár a feliratkozódra. 

Nagyon konkrétan meg kell fogalmazni, hogy milyen eredményre számíthat az, aki végigkísér az úton.

 

 Ezt leginkább az átalakulással, a transzformációval érdemes érzékeltetni. Kicsit misztikusan hangozhat, de nem kell túlgondolni; válaszold meg a “mitől lesz más az életed” kérdést.

Mutasd be plasztikusan “előtte-utána” (before-after) helyzetek használatával. 

OK, világos: kicsi a valószínűsége drámai változásnak egy gyorsan fogyasztható, ingyenes anyag bevetését követően, de mégis: meg kell fogalmazni, mert az embereket a pozitív jövőkép mágnesként vonzza.

SaaS ügyfeleinknek kézenfekvő lead magnet a szoftver/app demoja vagy ingyenes verziója. Milyen átalakulást várhat a user egy szoftver kipróbálásától? Valószínűleg nem sokra; itt inkább az app használatától várható átalakulásra helyezzük a hangsúlyt, melynek “első és talán legfontosabb lépése” a kipróbálás és megismerés.

A demo végső célja az “ah, ilyen egyszerű/jó/könnyű/megnyugtató is tud lenni ez a ______(szoftverrel megoldandó feladat) dolog!” élmény ébresztése a userben.

A beszerzési vezető példájánál maradva az átalakulást úgy lehetne megfogalmazni, hogy a szorongó, stresszes beszerzési vezetőből a magabiztos, sikeres, ünnepelt vezető lesz. Módjával, de határozottan artikuláld az átalakulást. Milyen volt a buyer persona élete a lead magnet implementálása előtt… és utána? Gondolj a before/after fényképekre.

Másolható példa

Átalakulás érzékeltetése

“Azt fogja észlelni, hogy az útmutató implementálása után ezt a korábban szorongató érzést keltő ______ (problémát) sokkal magabiztosabban prezentálja az igazgatói gyűlésen. Egy korábbi ügyfelünket megtapsolta az igazgatói tanács, miután a _____ -ra építve (lead magnetben lévő megoldás) bemutatta az új rendszert.”

4. kötődés

A lead magnet harmadik fontos feladata, hogy kötődést alakítson ki a céged iránt – hogy a végső megoldást Tőled, ne egy konkurenstől akarja beszerezni a vevő. A kötődés kialakításának itt két összetevőjét érdemes bevetni. 

Az egyik, hogy együttérzést, empátiát tanusítasz. Ez azt jelenti, hogy éreztetned kell a leaddel, hogy átérzed a helyzetét, ismered a frusztrációját, saját bőrödön tapasztaltad.

 

Ez azért fontos, mert ha az a lead benyomása, hogy átérzed a helyzetét, akkor feltételezi, hogy a megoldásod is pont az ő problémájára készült. A mindennapi életből egy ékes példa: Bemész “A” a rendelőbe, elkezded az orvosnak ecsetelni a panaszaidat, aki kisvártatva azt mondja: elég, köszönöm. Tudom. És már diktálja is asszisztensének a diagnózist — félig latinul.

“B” orvos türelmesen végighallgat, majd szinte be tudja fejezni a mondataidat. Sőt, olyan panaszodat is el tudja mondani, amit még meg sem osztottál vele. Először Neked mondja el a diagnózist érthető nyelven és csak ez után kezdi el diktálni az asszisztensnek.

A különbséget nem kell magyarázni – B orvosban sokkal inkább megbízol, és sokkal biztosabb vagy abban, hogy a megfelelő kezelést kapod, mint “A” doki esetében.

Egy másik eleme a kötődés kialakításának, amit itt tudatosan fel szeretnénk használni: az autoritás, a szakmai tekintély megágyazása.

Az előző mozzanatban egy fontos érzelmi kapcsolatot alakítottál ki empátia kifejezésével – most pedig rá teszel egy lapáttal azzal, hogy bemutatod, más cégeknek nagyon hasonló problémákkal számtalanszor segítettél.

Ezt a részt is érdemes úgy tálalni, hogy a szövegezés ne közvetlenül Rólad szóljon, hanem arról, hogy a szóban forgó buyer personának milyen szuper megoldást jelent nap mint nap.

A “B” dokihoz visszatérve: ha a vizsgálatot azzal folytatja, hogy “Nyugodjon meg. Ezzel a terápiával az elmúlt 4 évben 9000 betegen segítettem” – akkor az először is tovább növeli a kötődést és megnyugtatóan hat Rád. A másik hatása pedig az lesz, hogy masszív szaktekintélyt épít.

Lead magnetekben érdemes elhelyezni egy-egy ügyfélvélemlényt, ami ugyanezt a hatást erősíti. A cégtörténet, a 28 éves piaci jelenlét továbbra sem érdekli a közönségedet – a bizalmat, megbízhatóságot ezeknél a száraz tényeknél sokkal jobban építi a “nézd, így segítettem a Tiedhez hasonló problémával szembesülő cégeknek”-féle megközelítés.

Miért ne ezzel kezdd az anyagot, mint ahogy a cégek 95%-a (hibásan)? A válasz a logikai sorrend: amíg nem érti meg a közönség, hogy miért érdemes odafigyelni Rád, miért fektesse be az idejét, miért égessen ezért kalóriákat? Amíg nincs megválaszolva a WIIFM (what’s in it for ME) addig felesleges bemutatkozni. Mert amíg nem kerül megválaszolásra a WIIFM, addig senki nem kíváncsi az elnyert díjakra, a loft-office-ra, csapatfotóra stb.

Példaként hadd mutassam meg ennek az útmutatónak a kötődést kialakítani hivatott részét 🙂

A lead magnet-készítés korábban nekem sem volt könnyű és élvezetes feladat – a fehér-papír szindróma gyakori látogató volt az irodámban:….

Majd az átérzett frusztráció ecsetelése után a tekintély light-os megalapozása, hogy az olvasó lássa, tudom, miről beszélek:
Aztán szerencsére jó néhány dzsekpotot behúztam jó lead mágnesekkel és megtapasztaltam a masszív eredmény- és goodwill-növelő hatását egy-egy leadmagnetnek.

5. tanítás, útmutatás

Ez a fázis talán a legfontosabb a lead magnetben. Szolgáltató cégként valószínűleg tanítasz vagy valahogy értéket adsz, segítséget nyújtasz. Ez a rész adja át azt az értéket, amit az első 3 pontban ígérsz. 

Ha szoftver demod van, akkor ez a fázis maga a funkcionalitás. Ha a lead magnet egy lista, akkor maga a lista/folyamatábra.

Két nagyon fontos szempontot kell szem előtt tartani és a kettő összefügg. Az egyik, hogy alkalmazható legyen, magyarán könnyen bevethető. Ezt főleg whitepaperek, videók kapcsán fontos szem előtt tartani. Könnyen bevethetővé kell tenni a tanítást, mert elemi érdeked, hogy megvalósítsa a lead, ezzel tovább lépve a minősítő folyamatban.

A másik szempont, hogy véletlenül se legyen komplex, bonyolult a tanításod. A közvélekedéssel ellentétben nem azt a hatást váltod ki a komplikált gondolatokkal, hogy csodálni fognak képességeidért és Rád bízzák a megvalósítást, mondván, hogy ezzel nem akarnak bajlódni. Jóval gyakoribb ilyenkor, hogy félrerakják az egészet, hogy majd “holnap” amikor “kipihentek” akkor friss fejjel újra nekilátnak. Tudjuk, hogy ilyenkor sem a “holnap” nem jön el, sem a “kipihent állapot”.

6. konvertálás

A lead magnet egy fontos feladata, hogy megágyazzon a következő értékesítési fázisnak. Az értékesítési folyamattól függően meg kell határoznod, hogy mi az a cselekvés amit ki szeretnél váltani a leadből… és ezt kell beleszőnöd akár több helyre.

Ha írásos/videós anyag a lead magneted, ajánlott többször, több helyen megszólítani a feliratkozót, “továbbsegíteni” a következő értékesítési fázisba.

Dunát lehet rekeszteni olyan whitepaperekkel, amik 10-20-40 oldalon keresztül egyszer sem szólnak az olvasóhoz, legfeljebb a végén egy gyöngéd “kérdése van? lépjen velünk kapcsolatba” felhívást intéz az olvasóhoz. Természetesen a folyton tukmálás sem vezet eredményre, de egy egészséges egyensúlyt érdemes megtalálni.

Abból indulj ki, hogy a célközönséged is úgy olvas whitepapert, ahogy valószínűleg Te is: belegörget és egy-egy oldalt olvas át. Nekik is adj lehetőséget a továbblépésre.

Bónusz: gamification, határidős ajánlat

Hogyha a lead magnetedbe bele tudsz vinni olyan elemet, ami egy kicsit játékosan ösztönzi a feliratkozót a teljesítésre, a “végigcsinálásra” akkor ez újabb mikro-elköteleződést vált ki a részéről, ami erősíti a kötődést a cégeddel.

Ez tipikusan ügyfél-onboarding technika, amit pl. szoftvercégek szoktak használni új ügyfeleknél; az új felhasználó bizonyos kezdeti beállításokat, teendőket elvégezve pontokat kap, a pontokat pedig be lehet váltani havidíjcsökkentésre vagy kis értékű ajándékra – polora, logózott bögrére stb.

Egyszerűbb alkalmazni a határidős ajánlatot. Erre egy példa: ha a tanulmány elolvasásától számított 2 héten belül auditot rendel az olvasó, akkor komoly kedvezményben részesül. Persze, a kedvezmény lehet egy ingyenes többletszolgáltatás is. 

 

Nyugalom, ez is lehet egyszerű!

Gyorsan oszlassuk el azt a vélekedést, miszerint óriási mennyiségű dolgot vagy értéket kellene ingyen adnod, vagy akár a fizetős szolgáltatásaid/termékeid egy részét feláldozni a lead magnet-oltáron.

A kiindulási kérdés – hogyan tudsz gyorsan segíteni – magába foglalja, hogy amit adsz, annak

  • Azonnal alkalmazhatónak kell lennie
  • Gyorsan kell eredményt hoznia a lead számára

Ellenpéldaként: nem felel meg e feltételeknek egy “nagyvállalati IT biztonság lépésről lépésre” útmutató, mert a hasznossága ellenére nem fogja gyorsan kézzelfogható eredményhez juttatni a leadünket.

Ezzel szemben egy “megfelelő IT-auditor kiválasztása 6 lépésben” útmutató vélhetően rövid és azonnali segítséget ad egy konkrét persona jól körülhatárolható kihívására.

Egy logikus következő lépés

Szükséged van egy hatékony lead-szerző gépezetre? 

Lead-szerzés mesterfokon

Konzultáció keretében megtervezzük a lead-szerző folyamatod fő tartalmi és kommunikációs elemeit.

Register for the Live Sessions

Tuesdays 11 AM ET, 5 PM CET

Klear - Account-Based Marketing and Growth
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.