A komplexitás nem a barátod

Főleg akkor nem, amikor eladni próbálsz.

Egy podcast amit sokat hallgatok mindig azzal a slogannel indít, hogy

If you confuse, you lose.

Don Miller

és azzal folytatja, hogy “noise is the enemy. Creating a Klear message is the best way to grow your business.”

Ő valószínűleg “c-vel mondja” a klear-t, de ennyi költői szabadság engedtessék meg.

Ezzel az üzenettel egy húron pendülve egy másik kitűnő szövegíró/marketing rock sztár, Frank Kern egy nem-evidenciát szokott hangsúlyozni, ami így szól:

Akkor tudod eladni a megoldásod egy vezetőnek, ha

  1. kompetensnek érzi magát a témában; érti a megoldás működését, illetve
  2. megvan az önbizalma ahhoz, hogy végig tudja vinni az általad javasolt folyamatot.

A fenti tételekből következik, hogy a vezetőket célzó kommunikációban a megoldásod kommunikálása, tálalása nem lehet bonyolult. Ha bonyolult, akkor sérül az 1. elv (úgy érzi, erre nem képes/túl sok energia kell hozzá.) És sérül a 2. elv is, hiszen semmi nem veszi el gyorsabban a döntéshozó önbizalmat annál, mint hogyha hülyének érzi magát.

Az viszont fontos, hogy ebben a kontextusban

a bonyolultnak nem az egyszerű az ellentéte, hanem az ÉRTHETŐ.

Nem feltétlenül egyszerűen kell fogalmazni, hanem a célcsoport (vevő personád) számára érthetően.

Ez már-már evidens, de élesen szembe megy a gyakorlattal. A műszaki/tech/flancos ipari megoldásokban utazó cégeknél ugyanis, van egy lappangó, ki-nem-mondott feltételezés, mely szerint

ha a másik hülyének érzi magát, én okosnak fogok tűnni a szemében. És okos emberektől szeretnek vásárolni.

Ödön, egy fiktív, tévhitben élő marketinges

A második mondat igaz. Kár, hogy az első része hazavágja, mert ha hülyének/képtelennek érzi magát a vevő, akkor összezavarodik és fejben kikapcsol tovább áll. Keres egy olyan megoldást, amit megért.

Szokták mondani, hogy a nagy elmét arról ismerjed meg, hogy iszonyú komplex dolgokat 8 éves gyerekeknek is érthetően el tud mondani.

Na, ^ez^ a feladatod, ez szolgálja a vevőd érdekét – és így tudod sikeresebben eladni a megoldásodat.

Ha megértik.

(Ki hitte volna, hm? :))

Ha túlterheled a vevő-jelöltet, akkor összezavarodik és a túlélőmechanizmusa azt diktálja neki, hogy azonnal keressen egy olyan tevékenységet, ami kevesebb kalóriát igényel az agyától.

OK, de a műszaki vezető meg akarja érteni teljes mélységében a rendszerünket és beszéli a nyelvünket… őt marketing bullshittel nem lehet lekenyerezni.

Ez így is van; ezért kellenek olyan sales/marketing anyagok, amik azon döntéshozóknak szólnak, akik kenik vágják a témát, akik geek-elni akarnak a megolásodban. De ettől még a CEO vagy CxO hölgy/úr számára kell első sorban érthetőnek és izgalmasnak lenni.

Ha elvégezted a házi feladatodat mint marketinges, akkor van persona-kutatásod és tisztában vagy azzal, melyik personáknak kell első sorban kommunikálni a marketing anyagokban.

A marketinges és az értékesítő egy fontos feladata, hogy egyszerűvé és érthetővé tegye azt, ami nem az. Mert csak így lehet sikeresen eladni.

Eksön: következő lépések

Az ügyfeleinknél kb. éves gyakorisággal végzünk messaging-auditot. Ez arra megy ki, hogy megvizsáljuk – azok az üzenetek, amiket használunk, továbbra is érvényesek? Továbbra is érthetőek?

Ugye, folyton változik a külső környezet (hello Covid) és a jó értékesítő, marketinges évről évre egyre jobban érti, érzi a piacot. A problémákat, a kihívásokat, a célközönség belső párbeszédeit. Ezért kell folyamatosan hangolni az üzeneteket, mint a hangszert.

A mai eksön item, amolyan marketinges lelkiismeret-vizsgálat:

  1. elég ÉRTHETŐ a kommunikációd a cél-persona számára?
  2. tudatosan építed a vevő-jelölt ÖNBIZALMÁT, hogy kompetensnek érezze magát?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Register for the Live Sessions

Tuesdays 11 AM ET, 5 PM CET

Klear - Account-Based Marketing and Growth
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.